Kształtowanie wartości w szkole

Dzieciństwo i okres dorastania to czas nauki szkolnej. W tym czasie człowiek powoli wrasta w społeczeństwo dorosłych i przygotowuje się do przejęcia i pełnienia zadań osobistych,
zawodowych i społecznych. W tym okresie kształtuje się także system wartości człowieka,  który wywiera wpływ na nasze decyzje i zachowanie.

Szkoła odgrywa szczególną rolę w tym procesie, zarówno ze względu na swoja rolę edukacyjną  i wychowawczą, jak i kontakty z rówieśnikami, które dzieją się w szkole.

Jeśli chcemy pomóc dzieciom i dorastającym w ich wrastaniu w społeczeństwo, w którym będą mogli godzić dobro własne z dobrem innych, musimy poznać mechanizmy kształtowania się wartości.

Temu celowi służą badania prowadzone w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki  nr 2014/14/M/HS6/00919: System wartości w działaniu. Poszukiwanie dynamicznego modelu relacji między wartościami i zachowaniem w kontekście społecznym. Projekt prowadzony jest we współpracy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z Uniwersytetem w Zurychu.

Wartości rozumiemy neutralnie, nie chcemy nikomu narzucać żadnych wartości.  Interesuje nas wyłącznie to, jak się one kształtują, jaki wpływ ma szkoła, a jaki rówieśnicy.

 


 

Zapraszamy Rodziców, aby wyrazili zgodę na badania.
Dzięki tym badaniom będziemy mogli lepiej zrozumieć pokolenie Waszych dzieci.

Zapraszamy do udziału szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne

W ramach współpracy oferujemy informację zwrotną dotyczącą Państwa szkoły oraz poszczególnych klas, a także warsztaty dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców.

Szkoły, które chciałyby z nami współpracować, zapraszamy do kontaktu: 
[email protected]

 

Dodatkowe informacje dla szkół znajdują się tutaj.
Dodatkowe informacje dla rodziców znajdują się tutaj.

 

Bierzesz udział w badaniu dotyczącym tego, na co ludzie poświęcają swój czas, 
w co się angażują oraz dlaczego to robią. Badanie trwa tydzień i występuje w dwóch wariantach.

Uwaga! Rozpoczynamy trzeci etap naszego badania.
Aby wziąć w nim udział, usuń poprzedni LifePak
i pobierz nowy o tej samej nazwie: Badanie zachowania – Uczniowie.
Zasady uczestnictwa w badaniu pozostają takie same, jak w poprzednim etapie (opis poniżej).

            

Wariant 1: Aplikacja smartfonowa

Jeśli masz możliwość zainstalowania na smartfonie lub tablecie z systemem Android lub iOS aplikacji RealLife Exp, prosimy, abyś pobrał LifePak Badanie zachowania – Uczniowie. Przez 7 dni, pięć razy dziennie uruchamiaj aplikację w wybranych przez siebie momentach i odpowiadaj na zadane w niej pytania. Wybieraj takie momenty, w których robisz coś, co uważasz za warte poświęcenia Twojego czasu i zaangażowania. Nie chodzi o takie czynności, które musisz wykonywać, aby żyć, jak np. jedzenie czy spanie, ale o takie, których mógłbyś nie robić, a jednak robisz, bo uważasz, że warto.

Mogą to być zwykłe, codzienne czynności lub takie, które wykonujesz rzadziej, ale są dla Ciebie z jakiegoś powodu ważne. Wybierz co najmniej pięć takich czynności każdego dnia, za każdym razem połącz się z aplikacją tuż po nich lub w trakcie ich wykonywania i odpowiedz na kilka pytań.

 


 

Wariant 2: Ankieta online

Jeśli nie masz możliwości wybrania wariantu 1, prosimy, abyś przez 7 dni wieczorem wypełniał ankietę online, znajdującą się pod linkiemhttps://zachowanie.ankietka.pl/. Zostaniesz w niej poproszony o wpisanie pięciu wybranych czynności lub zachowań, które były dla Ciebie najważniejsze w ciągu całego dnia. Wybierz te, które uważasz za warte poświęcenia Twojego czasu. Nie chodzi o takie czynności, które musisz wykonywać, aby żyć, jak np. jedzenie czy spanie, ale o takie, których mógłbyś nie robić, a jednak robisz, bo uważasz, że warto. Przy każdej czynności znajdziesz kilka dodatkowych pytań – odpowiedz również na nie.

                      


                              

Niezależnie od wybranego wariantu

Zanim zaczniesz odpowiadać na pytania związane z wybranymi zachowaniami, zostaniesz poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska oraz numeru swojej szkoły. Te informacje są nam potrzebne, aby połączyć Twoje odpowiedzi z odpowiedziami na ankiety wypełniane w szkole. Twoje dane nie będą nikomu udostępniane, a odpowiedzi przez Ciebie udzielone będą analizowane jedynie zbiorczo, wraz z odpowiedziami innych osób – w ten sposób nikt nie będzie mógł zidentyfikować Cię po Twoich odpowiedziach.

 imagesPoniżej znajdziesz instrukcję instala
cji aplikacji RealLife Exp,
pobrania 
i korzystania z LifePaka Badanie zachowania – Uczniowie
POBIERZ TUTAJ

 Badanie z wykorzystaniem aplikacji smartfonowej – FAQ

 

1. Jaka aplikacja jest wykorzystywana w badaniu?

2. Na jakim urządzeniu można zainstalować aplikację RealLife Exp?

3. Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w badaniu?

4. Jak usunąć poprzedni LifePak i pobrać nowy?

5. Czy mogę wziąć udział w badaniu, jeśli nie uczestniczyłem w poprzednich etapach?

6. Na czym polega udział w badaniu?

7. Co mam zrobić, jeśli zakończyłem sesję startową bez udzielenia odpowiedzi na trzy pytania (o imię i nazwisko oraz szkołę)?

8. Dlaczego muszę podać swoje imię i nazwisko oraz numer szkoły?

9. Skąd będę wiedział, że mam uruchomić aplikację i wypełnić ankietę?

10. W jakim terminie mam wypełniać ankietę?

11. Jak mam wybierać momenty, w których wypełnię ankietę w aplikacji?

12. Jakie zachowania mam opisywać, jeśli zamiast ankiety w aplikacji, wypełniam ankietę online?

13. Co mam zrobić, jeśli aplikacja zostanie zatrzymana podczas wypełniania ankiety?

14. Jakie dane będą pobierane z urządzenia przez aplikację?

15. W jaki sposób dane pobierane przez aplikację będą chronione?

16. Dlaczego aplikacja żąda dostępu do informacji o urządzeniu?

17. Dlaczego aplikacja żąda dostępu do lokalizacji?

18. Dlaczego aplikacja żąda dostępu do zdjęć, multimediów i plików?

19. Gdzie mogę znaleźć opis polityki prywatności dystrybutora aplikacji?

 

contact
 Wszelkie inne pytania związane z badaniem prosimy kierować na adres e-mail zespołu Personalitas: [email protected]

 
  Odpowiedzi

1. Jaka aplikacja jest wykorzystywana w badaniu?

Badanie jest prowadzone za pomocą aplikacji o nazwie RealLife Exp dystrybuowanej przez amerykańską firmę LifeData (https://www.lifedatacorp.com/). Aplikacja jest przeznaczona m.in. do prowadzenia badań naukowych. Powrót do do listy pytań ↑

 

2. Na jakim urządzeniu można zainstalować aplikację RealLife Exp?

Aplikację można zainstalować na urządzeniu mobilnym z systemem operacyjnym Android lub iOS. Aplikacja nie będzie działała na urządzeniu z systemem Windows.Powrót do do listy pytań ↑

3. Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w badaniu?

Aby wziąć udział w badaniu, należy pobrać i zainstalować aplikację RealLife Exp, założyć konto w aplikacji oraz pobrać tzw. LifePak o nazwie Badanie zachowania – Uczniowie, zawierający pytania powiązane z badaniem. Powrót do do listy pytań ↑
               

4. Jak usunąć poprzedni LifePak i pobrać nowy?

Aby usunąć stary LifePak, najedź na jego nazwę palcem i przesuń w prawo. Odsłoni się menu z dwiema ikonkami. Kliknij w ikonkę kubła na śmieci.
              
Aby pobrać nowy LifePak, kliknij w napis „Download LifePak” lub w ikonkę ze strzałką w prawym górnym rogu ekranu. Znajdź LifePak o nazwie Badanie zachowania – Uczniowie i kliknij ikonkę ze strzałką.
                 
Jeśli odinstalowałeś już aplikację RealLife Exp, zainstaluj ją ponownie. Zaloguj się na założone poprzednio konto i pobierz LifePak Badanie zachowania – Uczniowie. Jeśli nie pamiętasz danych użytych do logowania i nie możesz założyć nowego konta, skontaktuj się z nami. Powrót do do listy pytań ↑
 

5. Czy mogę wziąć udział w badaniu, jeśli nie uczestniczyłem w poprzednich etapach?

Jak najbardziej tak. Możesz wziąć udział w badaniu smartfonowym, nawet jeśli w poprzednich etapach badania wypełniałeś ankietę online lub w ogóle w nich nie uczestniczyłeś. Szczegółowe informacje na temat instalacji i zakładania konta w aplikacji RealLife Exp znajdziesz w osobnym pliku z instrukcją.Powrót do do listy pytań ↑
6. Na czym polega udział w badaniu?

Udział w badaniu polega na wypełnianiu ankiety dostępnej w aplikacji. Ankieta jest dostępna po przejściu tzw. sesji startowej, którą można uruchomić zaraz po pobraniu LifePaka. W sesji startowej znajdują się ogólne informacje dotyczące badania oraz trzy pytania, na które należy udzielić odpowiedzi. Po zakończeniu sesji startowej, klikając Finish, nie można już do niej wrócić. Aktywuje się wówczas ikonka z ludzikiem, przy której będzie widoczna mała jedynka. Ankietę z pytaniami o zachowanie będzie można wypełnić zawsze po kliknięciu w tę ikonkę.

Należy uruchamiać aplikację samemu 5 razy dziennie i wypełniać ankietę. Powinieneś wybierać momenty, kiedy właśnie zrobiłeś lub robisz coś, co uważasz za warte poświęcenia swojego czasu i zaangażowania. Powrót do do listy pytań ↑
7. Co mam zrobić, jeśli zakończyłem sesję startową bez udzielenia odpowiedzi na trzy pytania (o imię i nazwisko oraz szkołę)?

W takiej sytuacji, wyślij do nas maila na adres [email protected] i napisz, kiedy pobrałeś LifePak Badanie zachowania – Uczniowie. Podaj dokładną datę i, jeśli to możliwe, także godzinę. Na podstawie tych informacji postaramy się zidentyfikować Cię w bazie danych. Powrót do do listy pytań↑

8. Dlaczego muszę podać swoje imię i nazwisko oraz numer szkoły?

Te informacje są nam potrzebne do dwóch celów: (1) abyśmy wiedzieli, że uczestniczyłeś w badaniu oraz (2) abyśmy mogli połączyć Twoje odpowiedzi z odpowiedziami udzielonymi na pytania w ankiecie online wypełnianej w szkole.

Kiedy połączymy ze sobą wszystkie Twoje odpowiedzi, usuniemy z bazy danych Twoje dane personalne. Zapewniamy, że nikt poza członkami zespołu Personalitas nie będzie miał do nich wglądu. Nie będziemy też analizować odpowiedzi poszczególnych osób indywidualnie. Wszystkie odpowiedzi będziemy poddawać zbiorczej analizie, dzięki czemu nikt nie będzie mógł Cię zidentyfikować na podstawie Twoich odpowiedzi. Powrót do do listy pytań ↑
                      

9. Skąd będę wiedział, że mam uruchomić aplikację i wypełnić ankietę?

Sam wybierzesz momenty, w których będziesz wypełniać ankietę w aplikacji. Musisz pamiętać, aby wypełniać ją 5 razy w ciągu dnia przez 7 dni. Jeśli obawiasz się, że możesz zapomnieć o ankiecie, polub naszą stronę na Facebooku o nazwie Badanie zachowania, a postaramy się Ci przypominać. Również aplikacja powinna raz na jakiś czas przypomnieć Ci o konieczności wypełniania ankiety. Powrót do do listy pytań ↑
                                   

10. W jakim terminie mam wypełniać ankietę?

Nie ma określonego terminu, w którym powinieneś wypełniać ankietę. Najlepiej pobierz LifePak Badanie zachowania – Uczniowie już teraz. Po uruchomieniu LifePaka i udzieleniu odpowiedzi na trzy pierwsze pytania, od razu aktywuje się ankieta i będzie dostępna przez 8 dni. Możesz rozpocząć jej wypełnianie tego samego dnia lub na drugi dzień. Nie zwlekaj z tym dłużej, ponieważ po 8 dniach jedynka przy ikonce z ludzikiem zniknie i ankieta nie będzie już dostępna. Pamiętaj, że powinieneś wypełniać ankietę przez 7 dni.

Ikonka z ludzikiem będzie aktywna przez całą dobę, możesz więc wypełniać ankietę o dowolnej porze. Powrót do do listy pytań ↑
              

11. Jak mam wybierać momenty, w których wypełnię ankietę w aplikacji?

Wybieraj momenty, kiedy właśnie zrobiłeś lub robisz coś, co uważasz za ważne i warte poświęcenia swojego czasu. Mogą to być zwykłe, codzienne czynności lub takie, które wykonujesz rzadziej, ale uważasz, że warto je robić. Nie chodzi o rzeczy, które musisz robić po to, aby żyć, jak jedzenie czy spanie. Mogą to być wszystkie inne czynności, wykonywane o różnych porach dnia – w szkole, przed lekcjami, po lekcjach, w domu i poza domem.Powrót do do listy pytań 
12. Jakie zachowania mam opisywać, jeśli zamiast ankiety w aplikacji, wypełniam ankietę online?

Dokładnie takie same, jak te opisane w punkcie 11. Różnica polega tylko na tym, że ankietę online wypełniasz raz dziennie. Musisz wtedy wybrać pięć zachowań z całego dnia. Powrót do do listy pytań 
13. Co mam zrobić, jeśli aplikacja zostanie zatrzymana podczas wypełniania ankiety?

Jeśli wystąpi taka sytuacja, rozpocznij wypełnianie ankiety jeszcze raz. Powrót do do listy pytań 
14. Jakie dane będą pobierane z urządzenia przez aplikację?

Pobierane i przechowywane będą trzy rodzaje danych:

dane podawane przy logowaniu

Zakładając konto w aplikacji, uczestnik badania wprowadza swój adres e-mail, nazwę użytkownika oraz hasło. Te dane są przechowywane i chronione przez dystrybutora aplikacji, zespół Personalitas nie ma do nich dostępu.

informacje udzielane podczas używania aplikacji (odpowiedzi na pytania LifePaka)

Podczas badania uczestnik odpowiada za pomocą aplikacji na pytania pobranego LifePaka. Dane zebrane za pomocą LifePaka są własnością badaczy i nie są udostępniane innym instytucjom.

dane pobierane automatycznie przez aplikację

Poza odpowiedziami udzielonymi na pytanie LifePaka, aplikacja pobiera automatycznie następujące dane z urządzenia mobilnego: model i numer seryjny urządzenia mobilnego, nazwę i numer wersji systemu operacyjnego, dokładny czas udzielenia odpowiedzi na pytanie LifePaka oraz, jeśli funkcja GPS jest aktywna na urządzeniu w czasie udzielania odpowiedzi na pytania, współrzędne geograficzne uczestnika. Dane dotyczące lokalizacji uczestnika nie stanowią przedmiotu zainteresowania badaczy i nie będą uwzględniane w analizach.

Żadne inne informacje nie będą pobierane za pośrednictwem aplikacji z telefonu uczestnika badania. Powrót do do listy pytań 
15. W jaki sposób dane pobierane przez aplikację będą chronione?

Dane te będą przechowywane i chronione przez dystrybutora aplikacji. Nie będą sprzedawane innym instytucjom. Informacje udzielane podczas badania stanowią własność badacza i nie będą w żaden sposób wykorzystywane przez dystrybutora. Analiza statystyczna zostanie przeprowadzana na całej bazie danych (zebranej od wszystkich uczestników). Wyniki badania dla poszczególnych osób nie będą publikowane ani udostępniane osobom postronnym. Powrót do do listy pytań 
16. Dlaczego aplikacja żąda dostępu do informacji o urządzeniu?

Aplikacja potrzebuje dostępu do informacji o urządzeniu, ponieważ zapisuje takie dane, jak model urządzenia mobilnego oraz wersja systemu operacyjnego. Powrót do do listy pytań 
17. Dlaczego aplikacja żąda dostępu do lokalizacji?

Aplikacja potrzebuje dostępu do informacji o lokalizacji (współrzędnych geograficznych miejsca, w którym znajduje się uczestnik odpowiadając na pytania LifePaka), ponieważ są one wymagane przez niektóre LifePaki. Informacje te nie są jednak pobierane, jeśli w czasie odpowiadania na pytania funkcja GPS jest wyłączona. Jeśli więc uczestnik nie wyraża zgody na udzielanie informacji na temat swojej lokalizacji, wskazane jest wyłączenie funkcji GPS na czas udzielania odpowiedzi na pytania LifePaka. Powrót do do listy pytań 
18. Dlaczego aplikacja żąda dostępu do zdjęć, multimediów i plików?

Aplikacja potrzebuje dostępu do zdjęć, multimediów i plików, ponieważ niektóre LifePaki zawierają pytania, na które uczestnicy odpowiadają za pomocą przesyłanych plików z własnych urządzeń mobilnych. Biorąc udział w badaniu prowadzonym przez zespół Personalitas, uczestnik nie będzie udostępniał badaczom żadnych plików ze swojego urządzenia, ponieważ LifePak wykorzystywany na potrzeby badania nie zawiera żadnych pytań umożliwiających przesłanie pliku. Pomimo wyrażenia zgody na dostęp aplikacji do zdjęć, multimediów i plików, uczestnik może mieć pewność, że żadne dane tego rodzaju nie będą pobierane przez aplikację podczas badania prowadzonego przez zespół Personalitas. Powrót do do listy pytań 
              

19. Gdzie mogę znaleźć opis polityki prywatności dystrybutora aplikacji?

Szczegółowy opis polityki prywatności firmy LifeData jest dostępny pod adresem: https://www.lifedatacorp.com/lifedata-privacy-policy/   Powrót do do listy pytań